Exekuce

Exekuce je sice krajní záležitost, ale může se stát každému, kdo dlouhodobě neplatí své půjčky a úvěry. Pak se klidně může stát, že jednoho dne na váš zvonek zazvoní exekutor. Zde vám popíšeme, co všechno exekutor může z vašeho majetku zabavit.

To vše je dnes řádně ošetřeno podle příslušného občanského soudního řádu, který jasně říká, že exekutor nemůže a nesmí zabavit toliko věci, které nutně potřebujete k uspokojování svých hmotných potřeb. Dále jsou to věci, které potřebujete k plnění pracovních povinností či výkonu podnikatelské činnosti. V neposlední řadě se to týká věci, jejichž zabavení a následný prodej by byl v rozporu s morálními pravidly. V praxi se tak jedná především o ošacení a běžné vybavení domácnosti. Mezi tyto věci lze taktéž zařadit snubní prsten, zdravotnické potřeby nebo finanční obnos do 1 000 korun. Tady však výčet končí, na vše ostatní má exekutor plné právo.

Co se týče nutných osobních věcí, zde je také problém. Někdo si může myslet, že klidně postačí, když označí všechny věci za nutné a potřebné k chodu své domácnosti nebo věci nezbytně nutné k plnění pracovních povinností a úkolů. Tak jednoduché to však není a exekutor je často velmi přísný a neoblomný, protože chce dostát také svým závazkům a povinnostem. Tak například vaše postel, stůl, židle pračka či lednička bude zachráněna, ale takovou mikrovlnnou troubu nebo myčku na nádobí už do této kategorii zřejmě nedostanete. Rovněž s barevným televizním přijímačem a spotřební elektronikou se můžete také pravděpodobně rozloučit. Co se týče auta, tam je velmi důležité, čím se živíte, pokud jste například taxikář, budete mít zřejmě štěstí, ale pokud vozem pouze do práce jezdíte, bude rovněž zabaveno. Jak je z výčtů zřejmé, exekuce není rozhodně legrace, ale velmi vážná věc, které je potřeba se raději vyhnout.

Publikováno: 17. 11. 2011

Kategorie: Vzdělávání

Autor: Lucie Fialová