Zhodnocovanie peňazí formou výhodných a bezpečných investícií

Z reklám a všetkých možných masmédií sú na nás chrlené informácie o tom, aké výhodné sú najrôznejšie pôžičky a úvery. Pôsobí to priam až tak, ako keby nás chceli autori daných plátkov vzdelávať, učiť sa a zvykať si na neustály kolobeh pôžičiek a úverov. A u mnoho ľudí sa to očividne aj úspešne darí. Čo keby sme však namiesto toho dostávali viac správ a informácii o tom, ako môžeme čo najvýhodnejšie investovať a zhodnocovať naše peniaze a úspory?

Zhodnocovanie peňazí formou investícií.

Investovanie predstavuje pre mnoho ľudí neznámu oblasť. Často si myslíme, že investovanie je vhodné len pre podnikateľov, veľkých investorov, obchodníkov či najväčších boháčov. Máme pocit, že investovanie je príliš zložitou záležitosťou na to, aby sme sa mu venovali aj my. A pritom sa nejakej forme investície venujeme takmer všetci.

Vkladné knižky ako nástroj zhodnocujúci peniaze?

Na Slovensku je toľko miliárd Eur uložených na bežných vkladných knižkách, že je z toho celkom pravdepodobné, že vkladnú knižku vlastní obrovské množstvo ľudí – možno aj úplná väčšina. Ešte stále túto formu narábania s peniazmi považujeme za investíciu. A banky nám takéto produkty rady ponúknu, keďže je o ne záujem. A pritom sa o zhodnocovaní peňazí v prípade vkladných knižkách nedá vôbec hovoriť. Na weboch mnohých finančných poradcov môžeme nájsť informácie o tom, že vkladné knižky sú dnes už zastaraným produktom. V minulosti mali svoj význam, no ten stále viac strácajú. A nielen kvôli výhodnejším možnostiam investícií, ale aj vďaka stále väčším možnostiam, ktoré v súčasnej dobe ponúka bankovníctvo a internet banking. A o úrokoch týchto produktov sa asi ani netreba príliš baviť. Väčšina bánk ponúka tak nízke úroky pri vkladných knižkách, že takmer vôbec nepokryjú ani inflačný nárast. O zhodnocovaní peňazí tak vôbec nemôže byť reč.

Výhodnejšie spôsoby investície.

Peniaze môžeme zhodnocovať obrovským množstvom investičných možností. Od financovania a investície do vlastného podnikania, cez obchodovanie s akciami, dlhopismi a rôznymi finančnými derivátmi, po nakupovanie komodít, zlata a drahých kovov. Možností je však stále viac. Okrem toho, že existuje množstvo neštandardných investičných možností – ako napríklad investovanie do veteránov áut, do vína, starožitností, známok a diamantov, tak sú aj modernejšie spôsoby investovania. V poslednej dobe sú veľmi obľúbené najmä kryptomeny – treba však upozorniť na to, že ich obľúbenosť nehovorí nič o ich kvalitách a možnostiach. Pretože špecialisti považujú kryptomeny za čistú špekuláciu a nie za investíciu. Relatívne bezpečnými investíciami sú napríklad podielové fondy ako napríklad I.A.D.. Pre takéto investície je však vždy dobré poradiť sa so skúseným finančným poradcom.

Publikováno: 11. 05. 2019

Kategorie: Tipy, rady, návody

Autor: Lucie Fialová