Co je třeba vědět o půjčkách na vylepšení bydlení

Udržování domu v aktuálním stavu je nezbytné, pokud v něm hodláte žít mnoho let. V průběhu let můžete provést různé renovace domu, ale jejich uspořádání a určení způsobu jejich úhrady může být obtížné, když musíte zvážit náklady na ně. To vede mnoho majitelů domů k tomu, aby si vzali úvěr na zlepšení bydlení.

Předtím, než se rozhodnete získat úvěr na zlepšení bydlení, měli byste vzít v úvahu určité věci, abyste se ujistili, že je to pro vás správné rozhodnutí. Několik faktorů, které je třeba vzít v úvahu, pokud jde o půjčky na zlepšení bydlení:

Výběr správného typu úvěru 

Existují různé typy půjček na vylepšení bydlení, které jsou k dispozici, když si přejete vylepšit vzhled svého domova nebo provést nějakou rekonstrukci. Někteří majitelé domů se rozhodnou pro úvěr na bydlení, zatímco jiní zvolí osobní úvěr na bydlení.

Při půjčce na bydlení posoudíte výši vlastního kapitálu ve vašem domě a půjčíte si na tuto částku. Pokud se hodnota vašeho domu od doby, kdy jste ho koupili, výrazně zvýšila nebo jste za něj od doby, kdy jste se nastěhovali, zaplatili značné částky, může to být výhodné a pomůže vám to získat výhodnou úrokovou sazbu úvěru.

Další možností je refinancování. To vám umožní získat nový úvěr na váš domov, aniž byste se museli stěhovat. Můžete si vzít úvěr na celou hodnotu domu a peníze navíc pak použít na vylepšení bydlení. Půjčky mají obvykle nízké úrokové sazby, žádnou zálohu a nízké náklady na uzavření, takže pokud splňujete podmínky, může to být dobrá volba.

Pokud nemáte ve svém domě mnoho vlastního kapitálu, protože jste se do něj nedávno nastěhovali, možná byste se měli podívat na možnost získat osobní půjčku na bydlení. Obvykle je nabízejí online věřitelé, družstevní záložny a banky. K tomu, abyste mohli platit splátky navíc, potřebujete obvykle dobrou bonitu a stálý příjem, ale tyto půjčky jsou často schvalovány rychleji než úvěry na bydlení nebo refinancování.

Výběr správné výše úvěru na rekonstrukci domu

Není dobré vkládat do projektů na zlepšení bydlení příliš mnoho peněz. Pokus o to může vést k tomu, že si vezmete více půjček, než jste schopni včas splatit, a nakonec můžete utratit příliš mnoho za vylepšení svého domova.

První věc, na kterou je třeba myslet, je vlastní kapitál vašeho domu. Pokud jste do svého domu investovali méně peněz, než kolik dlužíte, existuje vysoká pravděpodobnost, že nebudete schopni úvěr na rekonstrukci splatit.

Dalším krokem je zhodnocení hodnoty nemovitosti a míry, do jaké renovace zvýší její hodnotu. Je výhodnější půjčit si peníze na vylepšení, která buď zvýší hodnotu domu, nebo dlouhodobě sníží jeho výdaje.

Přemýšlejte o rychlosti půjčky 

Přemýšlejte o tom, jak rychle půjčku potřebujete, abyste se mohli rozhodnout, která možnost je pro vaše potřeby na zlepšení bydlení nejlepší, ať už se jedná o úvěr na bydlení, refinancování hotovosti nebo osobní půjčku.

Pokud máte ještě nějaký čas, než bude třeba provést úpravy v domácnosti, je nejlepší zvolit úvěr na bydlení nebo úvěr na refinancování hotovosti. Vyřízení těchto půjček trvá déle, ale obvykle mají lepší úrokové sazby a podmínky splácení. Informujte se o nákladech na uzavření smlouvy a dalších poplatcích účtovaných věřitelem.

Může se stát, že se setkáte s naléhavou situací, která vyžaduje okamžitou pozornost. Půjčka na bydlení nebo refinancování hotovosti bude trvat příliš dlouho, takže si možná budete muset vzít osobní půjčku.

Výhodnou osobní půjčku, která pomůže s náklady na zlepšení bydlení, lze získat rychle, často během několika dní. I když tyto půjčky mají zpravidla vyšší úrokové sazby a další poplatky, jsou výhodné v situacích, kdy jde o čas.

Zvažte další možnosti

Při rozhodování o tom, jaký úvěr je nejlepší pro vylepšení bydlení, jsou obvykle nejlepšími možnostmi úvěr na bydlení nebo osobní půjčka. Pokud však nemůžete žádnou z těchto půjček získat nebo chcete porovnat úrokové sazby a podmínky, můžete zvážit několik alternativ. 

Možnost používat vlastní kapitál ve vašem domě jako kreditní kartu, místo abyste si vzali úvěr zajištěný domem. Úroky z tohoto úvěru budete moci uplatnit jako daňový odpočet, takže financování potřebných úprav bydlení bude dostupnější.

Můžete financovat energeticky úsporná vylepšení, díky nimž bude váš domov lepší než dříve. Chcete-li zjistit, co je k dispozici, obraťte se na věřitele.

Probírali jsme refinancování, nicméně pokud nejste veterán, stále existují další možnosti refinancování. Hodnotu svého domova můžete vyplatit v hotovosti, abyste to zvládli.

Výběr půjčky na vylepšení bydlení

Někdy se může stát, že budete muset provést vylepšení svého domova dříve, než si to budete moci dovolit. Půjčka na opravu domu může být skvělou volbou, která vám pomůže zachovat bezpečnost vašeho domu a jeho obyvatel. Než se rozhodnete pro půjčku, zvažte tyto důležité body, abyste se rozhodli moudře.


Publikováno: 19. 02. 2023 / Aktualizováno: 20. 02. 2023

Kategorie: Půjčky a úvěry

Autor: Lucie Fialová

Tagy: rekontrukce